خانه بلاگ ۷ قدم برای برنامه ریزی موفق

۷ قدم برای برنامه ریزی موفق

6 بازدید
۰
0
39

برنامه ریز موفق کیست؟

یکی از مهم ترین کارهایی که یک فرد موفق به آن توجه می کند مدیریت زمان است که مهم ترین عامل مدیریت زمان برنامه ریزی درست و عملی است. دلیل اینکه برنامه ریزی انقدر مهم است این است که اگر یک برنامه دقیق و منسجم داشته باشیم به ما کمک می کند که  موفقیت های چشمگیری در زمینه کاری و دیگر جنبه های زندگی خود داشته باشیم.

ممکن است برای افرادی که برای دفعه اول می خواهند برنامه ریزی انجام دهند عمل کردن به برنامه به طور دقیق و کامل کمی سخت باشد و در بعضی مواقع هم ممکن است به این نتیجه برسند که اگر برنامه ای نداشته باشند راحت تر هستند. البته این تفکر اشتباه است و سختی این کار به مرور کم می شود و به آن عادت می کنند. در عوض اثرات مثبت و چشمگیری در کار و زندگی خواهد گذاشت. مطمئن باشید نداشتن برنامه ریزی دقیق و صحیح سبب بی نظمی و اختلال در مسیر زندگی شما خواهد شد.

برنامه ریزی روشی است که به شما کمک می کند تا آرامش داشته باشید که می تواند شما را به آنچه که می خواهید برساند. افراد اندکی وجود دارند که برنامه ریزیشان موفق می شود و دلیل آن این است که چنین افرادی برنامه ای عاقلانه و بر اساس اصول و قواعد تنظیم می کنند. پس باید برنامه ای تنظیم کنیم که عاقلانه باشد یعنی طوری باشد که خودمان بتوانیم از پس آن بر بیاییم.

 *هرکسی که برای رسیدن به پیروزی برنامه ریزی نکند برای شکست برنامه ریزی کرده است.

چگونه برنامه ریزی موفقی داشته باشیم؟

برنامه ریزی مانند هرکاری اصول و قواعدی دارد که اگر از آن پیروی نشود نتیجه مطلوبی در پی نخواهد داشت. برای تعریف یک برنامه دقیق هفت مرحله وجود دارد که له کمک آن همه افراد می توانند برنامه ریزی موفق را تجربه کنند.

۷ قدم برای برنامه ریزی موفق

۱- استفاده از یک برنامه ریز یا سررسید

برای اینکه بتوانید برنامه ریزی کنید نیاز به ابزار پیچیده ندارید می توانید از یک دفترچه ساده برای نوشتن برنامه خود استفاده کنید. حتی سررسیدهایی موجود است که در آن ها جدول هایی وجود دارد که برای برنامه ریزی ساعتی و روزانه می باشد که می توانید از آنها استفاده کنید. البته امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی علاوه بر دفترچه و سررسید، برنامه هایی تولید شده برای گوشی های هوشمند، لپ تاپ و کامپیوتر که می توانید از آنها هم بهره بگیرید و برنامه خود را در آن یادداشت کنید.

مهم هدف شما از کاری است که می خواهید انجام دهید و برای آن برنامه می نویسید، پس نوع کاغذی یا الکترونیکی فرقی نمی کند.

۲- سازماندهی کردن کارها

کمک گرفتن از رنگ ها برای سازماندهی کارها. فرقی نمی کند شما می توانید هم در تقویم کاغذی و هم در تقویم الکترونیکی از این روش استفاده کنید.

به طور مثال می توانید برای امور مربوط به محل کارتان رنگ سبز، تکالیف دانشگاه رنگ آبی و امور مربوط به منزل رنگ قرمز را انتخاب کنید. این روش به شما کمک می کند تا بتوانید با توجه به مقدار رنگ ها بفهمید که کدام کار وقت بیشتری از شما خواهد گرفت.

۳- اولویت بندی برنامه ها

الویت بندی در کارها خیلی مهم است. و مهم تر این است که بتوانید تشخیص دهید  کدام کار را باید زودتر و کدام را باید دیرتر انجام دهید. به طور مثال شما باید از بین چند کار آن کاری را در اولویت قرار دهید که وقت کمتری از شما بگیرد و تأثیر بیشتر و مثبتی بر کارهای دیگر شما دارد.

۴- علامت گذاری اولویت ها

پس از اولویت بندی برنامه ها حتماً آن ها را در برنامه خود مشخص کنید تا بتوانید بهتر برای آن ها برنامه ریزی کنید.

۵- مشخص کردن زمان برای برنامه ها

حتماً برای کارهایتان یک زمان تعیین کنید و سعی کنید که کارتان را در آن زمان مشخص شده انجام دهید. زیرا اگر نتوانید به درستی زمان را با کارتان هماهنگ خود برنامه شما به هم می ریزد.

البته این نکته را فراموش نکنید که مواردی که ممکن است باعث اتلاف وققتان شود را هم در نظر بگیرید.

۶- در نظر گرفتن زمان اضافه برای برنامه ها

گاهی اوقات ممکن است در زمان تعیین شده نتوانید کار خود را انجام دهید. در نتیجه سعی کنید یک وقت اضافه برای آن ها در برنامه تان در نظر بگیرید. چون ممکن است امور مختلف خارج از برنامه پیش بیاید که هیچ جور نمی شود به تعویق انداخت وموجب اتلاف وقت شما می شود. پس در نتیجه سعی کنید یک زمانی هر چند اندک برای وقت تلف شده در نظر بگیرید.

۷- خالی گذاشتن فضای پایین برنامه

در پایین برنامه خود حتماً یک جای خالی در نظر بگیرید زیرا ممکن است در آینده بخواهید در آن تغییراتی بدهید و یا اینکه ممکن است یک کارهایی در طول هفته برای شما پیش بیاید که بخواهید در برنامه خود قرار دهید.

سخن آخر:

برای یک برنامه‌ریزی خوب باید اول از هر چیزی خودتان را خوب بشناسید. این که برای هر کاری چه قدر زمان می‌گذارید و کارهای روزانه‌تان شامل چه مواردی می‌شود. اگر تا حالا به این دو موضوع فکر نکرده‌اید دست به کار شوید و خودتان را بسنجید.

بهتر است از این فرصت‌های انتظار برای بررسی فهرست برنامه‌هایمان با گوشی همراه یا دفترچه‌ای که همراه‌مان داریم استفاده کنیم. دانلود کتاب‌های الکترونیکی مورد علاقه و نگه داشتن آن روی گوشی همراه‌تان هم می‌تواند این موقع‌ها حسابی وقت‌تان را پر کند. این طوری با یک تیر دو نشان هم می‌زنید.

مقالات مرتبط بیشتر را بارگیری کنید
بارگزاری مطالب دیگر Ansel
Load More In بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

همچنین بررسی کنید

چگونه یک اپلیکیشن اندروید با Android Studio بسازیم ؟

در این آموزش اصول اولیه ساختن یک برنامه اندرویدی (اپلیکیشن اندروید) با استفاده از محیط توس…