خانه امنیت حفره امنیتی جدید اسپویلر در پردازنده‌های اینتل شناسایی شد

حفره امنیتی جدید اسپویلر در پردازنده‌های اینتل شناسایی شد

22 بازدید
۰
0
50

پژوهشگران فاش کردند پردازنده‌های اینتل بهره‌مند از ویژگی اجرای حدسی آسیب‌پذیرند که همه‌ی کامپیوترهای استفاده‌کننده از آن‌ها را درگیر می‌کند.

Abstract background of selective focused of electronic part on the electronic circuit board, Education and industrial concept use.

اجرای حدسی به‌طور معمول با استفاده از بافر ترتیب حافظه برای ردیابی عملیات‌های انجام‌شده در حافظه اجرا می‌شود و برای این کار، داده‌ها را از روی رجیستر CPU روی حافظه‌ی اصلی کپی می‌کند تا در کدها نمایش داده بشوند. سپس، داده‌ها را می‌توان بدون نوبت از روی حافظه‌ی اصلی روی رجیستری کپی کرد و به این ترتیب، اگر عناصر احتمالی را درست حدس زده باشند، سرعت کلی عملیات بالاتر می‌رود؛ اگر هم اشتباه باشند، عناصر حدسی کنار گذاشته می‌شوند و داده‌های غیرحدسی به‌صورت معمولی بارگذاری می‌شوند تا دستورالعمل صادرشده اجرا شود، ولی هیچ تاثیری روی ارتقای سرعت اجرای آن ندارد.

مهاجمان با اندازه‌گیری زمان‌بندی عملیات‌های حدسی بارگذاری و ذخیره‌سازی، اختلاف بین آن‌ها را محاسبه و مناطق مناسب برای حمله را شناسایی می‌کنند

در گزارش منتشرشده توسط پژوهشگران آمده است که مهم‌ترین مسئله در خصوص اسپویلر، عملکرد ابهام‌زدایی حافظه در پردازنده‌های اینتل است که تلاش می‌کند تا مانع از انجام محاسبات روی داده‌های بارگذاری‌شده‌ی حاصل از حدس و گمان‌ شود و رفتار زمان‌بندی آن، در حقیقت نقطه‌ی واقعی در این آسیب‌پذیری است.

وقتی که بافر حافظه از آدرس‌هایی پر می‌شود که از آفست‌های مشابه اما با صفحات مجازی مختلف استفاده می‌کنند و سپس یک بار حافظه با همان آفست روی یک صفحه‌ی حافظه‌ی متفاوت صادر می‌کنند، تیم اقدام به اندازه‌گیری زمان بارگذاری می‌کند. پس از انجام چند بارگذاری متعدد در صفحات مجازی متعدد و بی‌شمار، می‌توان از روی تفاوت‌های موجود در میان زمان‌بندی‌ها به سرنخ‌هایی درباره‌ی مکان‌های حافظه دست یافت.

پژوهشگران بر این باور هستند که این حفره امنیتی، حمله‌های «Rowhammer» و کَش‌های موجود را راحت‌تر می‌کند و در عین حال، با سرعت بخشیدن به حمله‌هایی که با استفاده از جاوا اسکریپت انجام می‌شوند، باعث می‌شود که اجرای آن‌ها به‌جای چند هفته، تنها در عرض چند ثانیه انجام بشود. به‌گفته‌ی پژوهشگران هیچ نرم‌افزار اصلاح‌کننده‌ای وجود ندارد که بتواند این مشکل را به‌طور کامل برطرف کند. برطرف کردن مشکل معماری تراشه باعث کاهش چشمگیر عملکرد تراشه می‌شود.

در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۱۸ جزئیات این آسیب‌پذیری به اطلاع اینتل رسانده شد و پس از یک مهلت ۹۰ روزه، برای عموم مردم فاش شد. تا به حال، اینتل هیچ شماره‌ی CVE را برای این مشکل صادر نکرده است. مقیمی حدس می‌زند که این مشکل را نمی‌توان به‌راحتی با استفاده از میکروکدها به روشی کارآمد برطرف کرد و نیز اینکه، طراحی یک وصله‌ برای مسیر حمله می‌تواند سال‌ها به طول انجامد.

از آنجایی که این موضوع، صرف‌نظر از سیستم عاملی که کاربران استفاده می‌کنند، روی همه‌ی پردازنده‌های نسل اول تا جدیدترین نسخه‌های Intel Core تاثیر می‌گذارد، بنابراین تقریبا این موضوع قطعی است که همه‌ی مکینتاش‌ها دربرابر حملاتی که از این حفره امنیتی بهره می‌برند، آسیب‌پذیر هستند.

با درنظرگرفتن تاثیرات بالقوه‌ی حاصل از این آسیب‌پذیری روی محصولاتی که از سیستم‌عامل مک او اس (macOS) استفاده می‌کنند، هنوز معلوم نیست که آیا اپل پاسخی ویژه برای این مسئله در نظر گرفته است یا خیر. همچنین، محققان به این نکته اشاره می‌کنند که هسته‌های پردازنده‌های ARM و AMD رفتار مشابهی ندارند؛ پس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که آیفون‌ها و آی‌پدها مصون از این حملات هستند.

هیچ نرم‌افزار اصلاح‌کننده‌ای وجود ندارد که بتواند این مشکل را به‌طور کامل برطرف کند

اجرای حدسی، از اهمیت به‌سزایی در آسیب‌پذیری کشف‌شده در ژانویه ۲۰۱۸ با نام «اسپکترا» (Spectre) برخوردار است. این آسیب‌پذیری، پردازنده‌های اینتل و نسخه‌های مبتنی بر ARM، (شامل دستگاه‌هایی که از سیستم‌های عامل macOS و iOS استفاده می‌کنند) را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به‌محض کشف آن، اپل به سرعت تلاش کرد تا اصلاحیه‌هایی را برای مقابله با آن منتشر کند.

اسپویلر و اسپکترا، از نظر استفاده از این ویژگی مشابه هم هستند، ولی با روشی کاملا متفاوت از یکدیگر عمل می‌کنند و در نتیجه، این دو را می‌توان کاملا متمایز از هم دانست.

اینتل در مورد حملاتی که به سبک «Rowhammer» اتفاق می‌افتند، گفت:

انتظار داریم که امنیت نرم‌افزار دربرابر چنین حملاتی را با بهره بردن از روش‌های توسعه‌ی امن کانال جانبی تأمین کنیم. حفاظت از مشتریان و داده‌های آن‌ها همچنان اولویت مهم ما است و ما به‌خاطر تحقیقاتی که جامعه‌ی امنیتی انجام می‌دهند، قدردان تلاش‌های آن‌ها هستیم.

مقالات مرتبط بیشتر را بارگیری کنید
بارگزاری مطالب دیگر Ansel
Load More In امنیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

همچنین بررسی کنید

چگونه یک اپلیکیشن اندروید با Android Studio بسازیم ؟

در این آموزش اصول اولیه ساختن یک برنامه اندرویدی (اپلیکیشن اندروید) با استفاده از محیط توس…