خانه آموزش سئو UI و UX چیست ؟

UI و UX چیست ؟

39 بازدید
۰
0
59

UI و UX چیست ؟

ui و ux چیست ؟ ممکن است شما چندین بار کلمات رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) را شنیده باشید و یا شنیده اید که فلان سایت رابط کاربری خوبی دارد اما تجربه کاربری آن ضعیف است و یا مطالبی از این قبیل.

اما نکته جالب توجه این است که بسیاری از افراد حتی تفاوت بین UI و UX را نمی دانند. در طراحی سایت دو کلمه UI و UX بسیار استفاده می شوند که عنوان شغلی برخی از طراحان وب سایت UI Designer  و UX Designer می باشد.

به صورت ساده می توان گفت UI که مخفف User Interface می باشد بخشی از طرح می باشد که زمانی که کاربر یک سایت را رویت می کند آن را می بیند و UX که مخفف User Experience می باشد به تجربه کاربر از مشاهده سایت گفته می شود.

UX یا user experience :

تجربه کاربری به احساسات، رفتار و حالت های کاربر درباره استفاده از یک محصول خاص گفته می شود. UX شامل جنبه های مختلف و مهم اثر متقابل انسان، کامپیوتر و محصول می باشد. به گفته ISO، تجربه کاربری به کلیه اعتقادات، رفتارها، اجراها وقبل از استفاده، حین استفاده و بعد از آن گفته می شود.

طراح وب سایت وظیفه دارد به گونه ای سایت را طراحی کند که احساسات کاربران را در نظر گرفته باشد که بعد از طراحی، سایت بتواند با کاربر ارتباط برقرار کند. طراح سایت یکی از مهم ترین و تأثیر گذارترین اعضای تیم می باشد. بدین صورت که اگر کار خود را به درستی انجام دهد تأثیر مثبتی روی کار شما دارد.

طراح UX همه تلاش خود را می کند تا مشکلات کاربر را در مواجهه با موضوع مورد نظر خود چه از نظر کلامی، محل قرارگیری موارد ومورد بررسی قرار دهد و بتواند آن ها را حل کند تا به بهترین UX برسد. UX فقط مربوط به رابط تصویری یک محصول نیست بلکه مفهوم گسترده تری دارد از جمله:

 • گذراندن مراحل برای کشف محصول یک شرکت
 • به دست آوردن احساسات کاربر هنگام ارتباط با محصول شرکت
 • کارهایی که کاربر در تعامل با UI انجام می دهد را به ترتیب می کند
 • و در آخر تمام اثراتی که مشتریان از تعامل به محصول می گیرند.

خوب یا بد بودن UX بدین صورت مشخص می شود که کاربر چه مدت از اپلیکیشن استفاده می کند تا بتواند بهترین و بیشترین بهره را از آن ببرد. در حقیقت مهم است که محصول ارائه شده تفاوت های زیادی با نحصولات مشابه در بازار داشته باشد.

UI یا user interface :

رابط کاربری برخلاف UX که براحساس کلی کاربر از محصول توجه دارد، به چگونگی ظاهر گرافیکی، صفحات و قالب یک محصول توجه می کند.

طراح UI وظیفه طراحی هر صفحه یا ابزاری هستند که بتواند مسیری که UX طراحی نموده را پیاده سازی کنند. همچنین طراح UI وظیفه دارد سبک طراحی را در کل روند یک محصول به صورت یکپارچه طراحی کند.

مثلاً مشخص می کند که یک نوشته در کجای صفحه یعنی در بالا، پایین و یا در حاشیه قرار بگیرد. و یا زبان طراحی و برنامه نویسی مورد استفاده را مشخص می کند و در تمام صفحات محصول حفظ می کند.

چند مورد برای داشتن یک UI خوب:

 • وضوح: بهترین اپلیکیشن از نظر یک کاربر اپی است که رابط کاربری خوبی دارند. به گونه ای که طوری طراحی شده باشند که نیاز به راهنما نداشته باشند و کاربر را سردرگم نمی کنند.
 • قراردادن کاربر در جریان کارها: یک رابط کاربری خوب نباید هیچ تأخیری در اجرای اپ ایجاد کند بلکه باید کاربر را از تمامی کارها و مراحلی که در داخل اپ درحال احرا است آگاه سازد.

 

 • ثبات و پایداری: داشتن یک طرح که دارای ثبات پایداری است می تواند به کاربر کمک کند تا زودتر بتواند الگوهای استفاده از آن اپ را درک کند و ویژگی های آن را پیدا کند.

 

 • جذابیت: شاید به عقیده بعضی از افراد ظرافت در یک اپلیکیشن در اولویت نباشد اما باید این را بدانید که اگر یک محصول ظاهر زیبایی نداشته باشد به مرور کاربر از استفاده آن خسته می شود و یا حتی ممکن است اصلاً آن را نصب نکند.

تفاوت UI و UX:

در نرم افزار به هرچیزی که در صفحه نشان داده می شود مانند: تصاویر، متن، نمودار، فیلم ورا UI یا رابط کاربری می گویند.

UX بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کلی کاربر از یک سایت در زمان استفاده از آن گفته می شود.

به طور مثال اگر محصولی را از یک سایت به صورت اینترنتی سفارش می دهید، اگر سریع به شما تحویل داده شد بدین معناست که آن سایت UXخوبی دارد.

به طور کلی می توان گفت که UX کل یک محصول است و UI به بخش های مختلف آن محصول گفته می شود. و یا به گونه ای دیگر UI سیستمی است که تنسان به وسیله آن با ماشین در ارتباط است.

در کل UI به معنی مجموعه فعالیت های انجام شده برای لایه بندی سایت و طراحی ظاهری می باشد و UX مجموعه فعالیت های ناشی از تجربه های طراح UX از جستجوهای کاربران، نتایج استفاده از روش های پیشین ومی باشد.

نکته پایانی

البته کار درستی نیست که این دو مقوله یعنی UI و UX را از هم جدا کنیم زیرا هر دو به هم وابسته هستند به این صورت که UX یک دید کلی از یک محصول و UI بیشتر شامل نوع و چگونگی طراحی بخش های یک محصول می باشد. و اگر در یکی از این دو مشکلی باشد بر دیگری هم تأثیر خواهد گذاشت.

 • رابط کاربری یا همان UI چیست؟

  UI چیست؟ ui مخفف عبارت User Interface و به معنای رابط کاربری می باشد. ui به ظاهر و یا هر چ…
مقالات مرتبط بیشتر را بارگیری کنید
بارگزاری مطالب دیگر Ansel
Load More In آموزش سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هشت =

همچنین بررسی کنید

چگونه یک اپلیکیشن اندروید با Android Studio بسازیم ؟

در این آموزش اصول اولیه ساختن یک برنامه اندرویدی (اپلیکیشن اندروید) با استفاده از محیط توس…